wtorek, 29 marca 2011

5 pytań o GPS

Autorem artykułu jest Krystian Wójcik



Obecnie najczęściej stosowanym systemem pozycjonowania satelitarnego jest amerykański system GPS. Wynika to w dużej mierze z jego zasięgu – obecnie całą Ziemię pokrywa sygnał z satelitów GPS. Tak dużego zasięgu nie posiada żaden inny system pozycjonowania satelitarnego. 

Wszystko jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie, globalnym zasięgiem będzie mógł poszczycić się rosyjski GLONASS oraz chiński Beidou. Jednak obecnie prym w nawigacji satelitarnej wiedzie GPS i to na nim właśnie chciałbym się skupić w tym artykule.

Czym jest system GPS?

Jest to system, który ma za zadanie umożliwić specjalnym urządzeniom (odbiornikom sygnału satelitarnego) wyznaczanie pozycji w czasie rzeczywistym. Odpowiednie oprogramowanie takiego urządzenia umożliwia również nawigację do celu. Ponadto urządzenia takie mogą podawać bardzo precyzyjny czas oraz dają możliwość pomiaru prędkości.

Kto zaprojektował ten system i po co?

System GPS został zaprojektowany przez amerykańskich naukowców. Miał on służyć amerykańskiemu wojsku i pod tym kontem był projektowany. Dopiero pewne wydarzenie nad ZSRR, a mianowicie zestrzelenie samolotu koreańskich linii lotniczych spowodowało, że Amerykanie podjęli decyzję o udostępnieniu tej technologii cywilom.

Jakie elementy tworzą GPS?

System ten posiada trójelementową budowę. Elementy te zwane są segmentami. Najbardziej zaawansowanym segmentem jest segment kosmiczny, który tworzą 32 satelity. Kontrolę nad całym systemem sprawuje segment nadzoru, zwany również segmentem kontroli. Jak sama nazwa wskazuje, ten element GPS odpowiada za nadzorowanie pracą całego systemu. Przede wszystkim chodzi tutaj o nadzorowanie siecią satelitów. Ostatnim segmentem jest segment użytkownika, czyli wszelkiego rodzaju odbiorniki.

Jakie zastosowania posiada GPS?

Zastosowania tej technologii tak naprawdę ograniczone są tylko przez naszą wyobraźnię. System ten możemy stosować wszędzie tam, gdzie wymagane jest wyznaczanie pozycji, lub nawigacja do celu. Możemy więc tutaj przytoczyć chociażby nawigację samochodową, transport drogowy, geodezję, archeologię, fotogrametrię, kartografię, rolnictwo, żeglugę oraz lotnictwo.

Jaka jest dokładność technologii GPS?

Temat ten budzi wiele kontrowersji, ponieważ nie ma jakiejś precyzyjnego systemu, który określałby ten parametr. Zwykle jednak możemy liczyć na dokładność rzędu kilku, lub kilkunastu metrów. Wszystko zależy od jakości odbiornika oraz ilości widocznych satelitów. Jednak w ściśle określonych sytuacjach możemy liczyć na dokładność rzędu kilku milimetrów! Sytuacja taka ma miejsce, gdy skorzystamy z lokalnych stacji referencyjnych. W Polsce taki system nazywa się ASG-EUPOS.

---

www.technologiagps.org.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

czwartek, 10 marca 2011

Samsung Wave II, wciąż kultowy?

Autorem artykułu jest newCreative



Pojawił się w końcu na rynku długo oczekiwany następca kultowego poprzednika, Samsung Wave II. Telefon ten od samego początku budzi spore kontrowersje, chociażby ze względu na wyposażenie, które jest uboższe od czasów pierwowzoru.

Z niewiadomych przyczyn zrezygnowano z wyświetlacza Super AMOLED, który był jednym z ojców sukcesu „jedynki”. Zamiast tego zastosowano multidotykowy 3,7 calowy ekran Super Clear LCD, co według początkowych opinii jest krokiem w tył, który nie przekona dotychczasowych użytkowników Wave’a do przesiadki na nowszy model. Czy tak będzie w rzeczywistości, czas pokaże.

Pozostając przy względach czysto technicznych, wspomnieć należy, że najnowszy Wave wyposażony jest w układ Hummingbird o taktowaniu 1 GHz, 512 MB pamięci RAM oraz aparat 5 Mpix z podwójną lampą diodową, dzięki któremu możemy robić zdjęcia oraz nagrywać filmy w jakości HD. Zdecydowanym plusem jest także zamontowana w tym modelu nawigacja Assisted-GPS. Na tym jednak zalety nowego Samsunga się nie kończą. Jedną z nowości jest narzędzie Social Hub. Część z Was zapewne już się domyśla jakie to udogodnienie sprezentowała nam koreańska firma. Otóż system ten pozwala nam na zarządzanie w pełni całą posiadaną przez nas bazą kontaktów mailowych a także kontaktami zgromadzonymi w komunikatorach oraz portalach społecznościowych. W nowym smartfonie możemy więc kontrolować wszelkie dane za pomocą jednej tylko książki adresowej. Otrzymujemy elektronicznego asystenta, który napewno ułatwi nam codzienne kontakty ze światem.

Ostatnią z nowości jest nowy OS bada w wersji 1.2, który jak się okazuje mimo początkowych zapewnień nie jest tym, co zachęcić mogłoby do zmiany swojego telefonu na ten właśnie model. Zastosowano w nim usługę QuickType t9 Trace, która pozwala na szybsze i sprawniejsze pisanie smsów niż dotychczas. Okazuje się jednak że zastosowaną tu platformę bez najmniejszego problemu ściągnąć można z Internetu oraz zainstalować w starszej wersji Wave. Dzięki temu, a raczej przez to, nowy Samsung traci wszelkie atuty, które mogły przekonać mnie do tego modelu. Nie wróżę mu więc świetlanej przyszłości, a już napewno nie osiągnie takiego sukcesu, jaki osiągnął jego poprzednik. Tymbardziej, że zdecydowanie przewyższa go cenowo, nie oferując w zamian nic, co przekonałoby do wydania takiej sumy pieniędzy.

---

newCreative - Centrum eBiznesu

Biznes Forum

Praca przy komputerze


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Pierwszy na świecie telefon w technologii 802.11n

Autorem artykułu jest PiterZG



Ascom wprowadził na rynek nowej generacji VoWi-Fi bez­przewodowy telefon Ascom i62. Rozwiązanie Ascom oznacza niezależność od producenta sieci WLAN, łatwe wdrożenie i skalowalność, jak również zdolność do integracji i komunikowania się z szeroką gamą zewnętrznych źródeł informacji.

Ascom i62Ascom wprowadził na rynek nowej generacji VoWi-Fi bez­przewodowy telefon Ascom i62. Ma on elegancki design, wysokiej rozdzielczości kolorowy wyświetlacz TFT, wysoki stopień ochrony przed wodą i zanieczyszczeniami (IP-44), dłuższy czas pracy baterii oraz wiele innych ulepszeń. Po­dobnie jak pozostałe telefony bezprzewodowe Ascom, i62 ma funkcję zdalnego programowania (OTA) i został prze­testowany do współpracy z różnymi sieciami Wi-Fi. Urządzenie zapewnia bezprzewodowy system transmisji głosu i wiadomości, ma wbudowane alarmy osobiste. Tele­fon pozwala na korzystanie z aplikacji lokalizujących poło­żenie użytkownika oraz na przesyłanie wiadomości, nie­zwykle przydatne zarówno w sytuacjach krytycznych, jak i codziennej pracy.

Ascom i62 to dobre rozwiązanie dla użytkowników dzięki interaktywnemu messagingowi Ascom, który integruje media stacjonarne, bezprzewodowe i mobilne, w tym alarmy i wiadomości, jak również bezprzewodowe systemy komunikacyjne, z publicznymi technologiami komunikacji, taki­mi jak GSM, e mail i internet. Ascom i62 zapewnia kom­patybilność z największymi dostawcami WLAN i dostosowuje swoje funkcje do wymagań. Niezależnie od tego, czy telefon podłączony jest do tradycyjnej centrali telefonicz­nej, czy nowoczesnego IP-PBX, czy przekazuje informacje z systemu przywoławczego, czy też z systemu monitorowania pacjenta, Ascom zapewnia optymalną integrację tych wszystkich systemów.

---

PiterZG


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wybieramy ekrany projekcyjne

Autorem artykułu jest Karol Stopka



Jak wybierać ekrany projekcyjne? Na co zwrócić szczególną uwagę? I czy zawsze opłaca się wydawać tysiące złotych na najnowsze cuda techniki?

ekran projekcyjnyZałóżmy, że decyzja zapadła. Mamy projektor, teraz potrzebujemy ekranu, na którym będziemy wyświetlać prezentacje, slajdy, zdjęcia i filmy.

Zanim zaczniemy chodzić po sklepach lub przeglądać oferty handlarzy internetowych, przeprowadźmy prosty rachunek sumienia i zastanówmy się, do czego będziemy takiego projektowa używać i jakie powinien spełniać cechy. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy potrzebny jest nam projektor przenośny czy ścienno-sufitowy? Jeśli chcemy się z nim przemieszać lub nie bardzo możemy pozwolić sobie na umieszczenie czegoś na ścianie, powinniśmy wybrać ten pierwszy rodzaj projektorów. W przeciwnym razie możemy sięgnąć po ścienno-sufitowy. Zastanówmy się też, czy zależy nam na elektrycznym sterowaniu projektorem. To dość drogi bajer, niekoniecznie potrzebny w codziennym użytkowaniu. Ale jeśli chcemy robić wrażenie, możemy wydać trochę więcej.

Bardzo ważne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o cel używania projektora. Czy będzie ekranem do kina domowego czy raczej będą na nim prowadzone prezentacje? To ważne, bo zastosowanie warunkuje format ekranu.

Mogłoby się wydawać, że coraz większa popularność nowoczesnych ekranów panoramicznych oraz laptopów powinna przekładać się także na kształt ekranu projekcyjnego. Jest jednak inaczej. Jeśli chodzi o ekrany przeznaczone do prezentacji lepiej postawić na standard 4:3. Dlaczego? Bo mimo wszystko wciąż jeszcze dominuje sprzęt pracujący na takich proporcjach. Także większość oprogramowania lepiej sprawdza się właśnie na takich ekranach.

Przeznaczenie projektowa warunkuje miejscem, w którym będzie używany. Jeśli będzie to pomieszczenie ciemne, można wybierać ekrany projekcyjne o powierzchni białej i matowej. Jednak w przypadku jasnych pomieszczeń lepiej zdecydować się na te o powierzchni odbijającej światło.

Warto zastanowić się nad tym, jaka będzie dla nas najlepsza wielkość ekranu. W tym przypadku ważne jest, żeby obraz był czytelny. Jeśli planujemy używać naszego ekranu w małej grupie, jego rozmiar nie musi być duży. Jednak ekrany projekcyjne stosowane w salach o dużym audytorium powinny mieć przekątną powyżej 50 cali. Warto zastosować przy tym dość znaną zasadę: ostatni rząd oglądających nie powinien znajdować się dalej niż pięć długości przekątnej ekranu.

Dodatkowym elementem, nad którym warto się zastanowić są specjalne napinacze ekranów rozwijanych. Dzięki nim powierzchnia jest zawsze płaska i naciągnięta. Można je dodać do każdego rodzaju ekranu i w ten sposób podnieść jakość projekcji. W przeciwieństwie do niepotrzebnych bajerów taki wydatek może się opłacić.

Ostatnią kwestią, ale niekoniecznie najmniej ważną, jest wielkość budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup ekranu. Jeśli mamy niewiele pieniędzy, wybierajmy ekrany projekcyjne bez zbędnych bajerów, za to wysokiej jakości. Jeśli mamy ich całą masę, możemy poszaleć.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl