Technologia LED przyszłość czy marketing?
Autorem artykułu jest electroart
Na początek chciałbym przedstawić co to wogule jest technologia led.LED - czyli light emitting diode - są to małe diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny do takiego stopnia, że dzisiaj nie sposób nie natknąć się na nie.
Zacznijmy m oże od wyświetlaczy led o których ostatnimi czasy jest coraz głośniej. Przyjżyjmy się czy ta technologia w wyświetlaczch lcd to poprostu skuteczny marketing nażucony nam przez cpecjalistów od PR-u czy naprawdę w led jest przyszłość.
Wyświetlacze LED jeżeli by wierzyć zapewnieniom naukowców niewątpliwie już niebawem zastąpią LCD, nie dziwi więc fakt, że na rozwój tej technologii przyznawane są coraz większe fundusze. Jednak większość wprowadzanych na rynek telewizorów wykorzystujących technologię LED spotyka się z wieloma zarzutami. Jednym z najważniejszych jest to, że panelu nie tworzą diody, a jedynie służą one do podświetlania krawędzi (a więc, technicznie rzecz biorąc, nie są to prawdziwe Panele te, w odróżnieniu od tradycyjnych LCD charakteryzują się tym ,że:
* uzyskiwany na nich obraz jest jaśniejszy,a odcień czerni jjest głęboki i wyrazisty
* są dużo cieńsze niż tradycyjnie podświetlane (obecne na rynku modele mają około 1,6 cm grubości)
* zużywają dużo mniej energii (około 50 %)
* oferują szerszą gamę kolorów (szczególnie przy podświetlaniu RBG-LED)
Obecnie są prowadzone prace nad otrzymaniem ultracienkich, nieorganicznych diod które świecą jaśniej i dłużej niż tradycyjne matryce LED, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie elastycznego mikrowyświetlacza zawierającego sieć połączonych oczek, na których nadrukowane będą przyczepione do organicznego podłoża mikrodiody.
Czyli jeżeli chodzi o zastosowanie diód led w wyświetlaczach zyskujemy nie tylko na oszczędności energi ale także na jakości wyświetlanego obrazu, zatem na dzień dzisiejszy warto rozważyć zakup telewizora z podświetleniem Led
A zatem co ze zwykłym oświetleniem domu czy tu też led znajdzie zastosowanie ?
Zalety Podświetlenia LED
Przede wszystkim czas eksploatacji żarówek opartych na diodach led jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 100 tysięcy godzin przypomnijmy że zwykła żarówka posiada żywotność do 10 tys godz zatem różnica jest zauważalna. Ponadto źródła światła LED nie tracą pobieranej energii wydzielając niepotrzebne ciepło co u tradycyjnych żarówek niestety jest normą żę 70 % Energi którą pobierają zużywają nie na emitowanie światła ale na wydzielanie ciepła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym cała moc zużywana jest na produkcję światła - gdyby stworzono diody o tej samej mocy co żarówka, emitowałyby one nawet trzy razy więcej światła pobierając taką samą ilość energii. Przewiduje się jednak, że w niedalekiej przyszłości diody LED o takiej mocy emitować będą aż 16 razy więcej światła. Ważną zaletą LED jest także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (brak szklanych elementów sprawia, że diody są praktycznie niezniszczalne) oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury. Z punktu widzenia zastosowania diod istotny jest tzw. kąt rozsyłu, który mieści się w ich przypadku w przedziale 1-150 stopni normalna żarówka świeci dookoła dzięki czemu oświetla całe pomieszczenie w technologi led to jest jedna z przeszkód którą napotkano przy zastosowaniach domowych, a także czas włączania, który jest 2 miliony razy krótszy od typowych żarówek.
Obsługa i zastosowanie
Sposób obsługi diod stwarza niemal nieograniczone możliwości użytkowe. Mogą one być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła. Traktuje się je, jako punktowe źródło światła, co sprawia, że standardowe oprawy oświetleniowe nie nadają się do ich wykorzystania. Dlatego też dużym wyzwaniem stoją projektanci i konstruktorzy. To od będzie zależeć zastosowanie diod LED w oświetleniu ogólnym, akcentującym, reklamowym czy dekoracyjnym. Obecnie najczęściej grupuje się kilka pojedynczych diod, by tworzyły układ możliwy do wykorzystania w tradycyjnych oprawach. Dzięki licznym zaletom stosowane są praktycznie wszędzie gdzie jest to możliwe - do oświetlenia domów, lokali użytkowych, budynków, ogrodów, pojazdów i tablic informacyjnych. Technologia LED wykorzystywana jest również w oświetleniu sygnalizacyjnym i ostrzegawczym. Wszystkie te elementy sprawiają, że dioda ma duże szanse zastąpić istniejące źródła światła.
Tak więć podsumowując
Warto się zastanowić nad zakupem alternatywnego podświetlenia np w naszych domach jeżeli chcemy zaoszczęzić na rachunku jest to zdecydowanie godne polecenia rozwiązanie, aczkolwiek nie jest wolne od wad i jeszcze długa droga do doskonałośći .Podśwetlenie Led bardzo dobrze się sprawdza w wyświetlaczach do telefonów komórkowych dzięki temu że taki wyświetlacz zużywa mniej prądu nasza bateria w telefonie wystarcza na dłużej i moim zdaniem ten rynek diody led podbijąnajszybciej. Akcesoria gsm zaczynają być oparte na diodach led gdyż jest to jedna z tych dziedzić w której oszczędność energi znaczącą wpływa na komfort użytkowania telefonów.
---Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz