Można wydać kupę pieniędzy na telewizor. Można wydać jeszcze więcej na ekran wielkości kilkudziesięciu cali. Ale żaden z nich nie da Ci wrażenia wizyty w sali kinowej. To może zapewnić projektor multimedialny. Pytanie – jak go wybierać?
Rozdzielczość
Jedną z podstawowych cech, na którą każdy wybierający projektor multimedialny zwraca uwagę jest jego rozdzielczość. Można naturalnie decydować się na wartości maksymalne i kupować takie urządzenia, które na papierze oferują największą rozdzielczość, ale będzie to działanie nie do końca pragmatyczne. Może się bowiem okazać, że w jego wyniku kupimy sprzęt nie odpowiadający naszym potrzebom.
Jeśli planujemy wykorzystywać projektor multimedialny do stworzenia kina domowego, wystarczy nam rozdzielczość WVGA, czyli 854 na 480. Jeśli chcemy, żeby filmy wyświetlały się w lepszym niż DVD standardzie, powinniśmy sięgnąć po projektory o rozdzielczości WXGA, czyli 1280 na 720. Inaczej będzie, jeśli naszym celem będzie używanie projektora na dużej sali. Wówczas lepiej wybrać większą rozdzielczość, co powinno zapewnić odpowiednią jakość obrazu.
Kontrast
Realna wartość kontrastu podawana wg miary ANSI to 450:1. I takie wymagania spełnia większość projektorów. Co więcej, wystarczy ona do oglądania filmów w obrazie wysokiej jakości. Oczywiście, można szukać sprzętu o lepszych parametrach jednak nie zawsze będzie to sensownym wyjściem.
Żywotność lampy
Ile godzin filmów wytrzyma projektor multimedialny? To dobre pytanie. Standardowo – około 2 tysięcy. W trybie ekonomicznym można dorzucić jeszcze tysiąc. Wybierając sprzęt warto zwrócić uwagę na ten parametr i nie decydować się na taki, który ma niższą żywotność lampy. Jeśli tak będzie, dość szybko zostaniemy zmuszeni do wymiany projektora.
Poziom hałasu
Dźwięk wysokiej jakości, głośniki warte masę pieniędzy – to wszystko może nie dać odpowiedniego efektu, jeśli zakłócone będzie głośną pracą projektora. Dobrze jest więc sprawdzić, jaki hałas emituje sprzęt zanim dokonamy zakupu.
Waga i wielkość
Kto szuka projektora przenośnego, który będzie mógł schować do teczki i zabrać do kontrahentów lub znajomych, ten powinien zwrócić szczególną uwagę na tę właśnie cechę Dla reszty jest to sprawa drugorzędna. Ważne, żeby projektor pasował do miejsca na półce, które dla niego wyznaczyliśmy.
Gwarancja
Podobnie jak w przypadku żywotności lampy, także gwarancja ma znaczenie dla każdego, kto nie chce zbyt szybko płacić za to samo. Dziś większość producentów udziela jej na 24 lub 36 miesięcy. Jednak uwaga: na lampy udzielana jest o wiele krótsza gwarancja, nie przekraczająca często trzech miesięcy lub dwustu godzin pracy.
Cech, na które warto zwrócić uwagę jest wiele. Najważniejsze jednak, żeby dokonywać wyboru świadomie. Wiedząc, jakie są nasze oczekiwania i na co stać sprzęt będziemy w stanie świadomie zdecydować o tym, jaki projektor sprawdzi się w naszym przypadku. Bez ulegania marketingowym chwytom.
Źródło: Kupujemy projektor multimedialny - Karol Stopka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz